Autor Wiadomość
staszek kula
PostWysłany: Pon 17:03, 27 Sie 2012    Temat postu:

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udaną imprezę . i wspólną zabawę .. Smile Zapraszam ponownie za rok na imprezę w Oskowie . .
staszek kula
PostWysłany: Śro 23:06, 18 Lip 2012    Temat postu: Oskowo 25 do 26 sierpnia

Zapraszamy Chorągiew Gończa .
Chcemy zaprosić Was na imprezę, którą organizujemy w Oskowie koło Lęborka. Zasady strojowe i datowanie jak na Grunwaldzie. (choć zapraszamy też ludzi z innych epok historycznych tylko wymogi do turnieju bojowego jak na zasadach grunwaldowych )

Kiedy - Daty 24 do 26sierpień, przyjazd w piątek 24-go po południu/wieczorem lub w sobotę do godziny 10.

Zapewniamy – miejsce do obozowania, drewno na ognisko i jeden ciepły posiłek dziennie. Reszta wyżywienia we własnym zakresie. Oczywiście dostęp do bieżącej wody i sanitariatów.

Nie zwracamy kosztów dojazdu.

Chcielibyśmy, żeby wszystko zaczęło się około 11 tej. Zapraszamy także Rzemieślników i trupy teatralne, kuglarzy, zespoły taneczne. Będzie miejsce na postawienie namiotów z produktami rzemieślników ewentualnie możliwe jest załatwienie stołów na wyłożenie produktów.
Prosimy aby w zgłoszeniach podawać, w jakiej konkurencji lub turnieju chcą wziąć udział.

Termin zgłoszeń jest ograniczony do końca 15 sierpnia, przy czym zaznaczam, że mile widziane jest wcześniejsze zgłoszenie. Pozwoli to przygotować dla wszystkich konkurencji nagrody i potrzebne miejsce dla obozowania, rzemieślników itd. Zgłoszenia proszę przesyłać na maila tenescovri@gmail.com .


Zasady sprzętowe dla osób chętnych do udziału w turnieju bojowym i 5 buhurtowych:
1.Hełm pełny z zasłoną typu psi pysk ew tzw małpa lub ewentualnie inne potwierdzone ikonograficznie rodzaje zasłon po konsultacji z organizatorami. Obowiązkowo do hełmu kołnierz pikowany i kolczy. Pikowanie wszyte w hełm – nie wchodzą hełmy tzw nabijane.
2.Naramienniki płytowe o właściwym kształcie historycznym.
3.Pełne ręce płytowe lub płatowe o odpowiednim kształcie potwierdzonym historycznie z poprawnymi liśćmi.
4.Rękawice typu klepsydry (Pod tarczą również).Inne o historycznie potwierdzonym istnieniu w tym okresie. Najlepiej po konsultacji. Nie wchodzą rękawice spawalnicze.
5.Pełne nogi płytowe z pełną osłoną łydki i najlepiej kostki. Dopuszczalne zbrojniki.
6.Przeszywka i minimum kolczuga, jeśli płaty to z kolczugą ewentualnie dobrze osłonięte pachy w przeszywce. Dopuszczany także kirys wg odpowiedniego wzoru historycznego z ikonografią. Konieczna osłona pachwin i krocza. Kategorycznie zaszyte pachy w przeszywce.
7.Broń - miecze długi/półtoraręczny do wyboru z tarczą, miecz jednoręczny, tasak, toporek. Nieostrzone o tępym niezaostrzonym sztychu, berdysz i buzdygany.
8.Obowiązuje szata wierzchnia na zbroję zgodna z epoką.
9.Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do niewpuszczenia jakiegoś egzemplarza uzbrojenia i broni ze względu na bezpieczeństwo uczestników imprezy (tzn. dające słabą ochronę elementy opancerzenia, niewłaściwie wyglądająca i niebezpieczna broń). Elementy uzbrojenia powinny być czyste, bez śladów rdzy i w miarę możliwości bez wgniotów. Broń wyczyszczona, bez zadziorów. Kategorycznie nie wpuszczamy kolczug i elementów kolczug ocynkowanych.



Program imprezy

24 sierpień 2012r
- przyjazd popołudniem/wieczorem na miejsce, rozbijanie obozowiska i zapisy na poszczególne konkurencje.

25 sierpień 2012r
- oficjalne otwarcie o godzinie 11-tej.
- eliminacje i finały do turnieju indywidualnego bojowego 1 na 1
- eliminacje i finały do turnieju łuczniczego
-pokazy musztry legionu rzymskiego
- manewry chorągwi/inscenizacja tj pokazanie widzom szyków używanych, kilka ew. starć między chorągwiami? do rozważenia jako opcja, jeśli będzie nas na tyle dużo.
-zakończenie imprezy rozdanie nagród
- planowany pokaz fireshow( w zalezności czy uda nam się finansowanie imprezy na ten cel)


26 sierpień 2012r
- wyjazdy do domów i zakończenie nie oficjalne


Na pytania odpowiem jeśli się jakieś pojawią, to poproszę piszcie . tenescovri@gmail.com



ROZGRYWANIE TURNIEJU

I etap: Domy

Każdy zawodnik zostaje przydzielony do czteroosobowej grupy tzw. domu. Z każdego domu do grupy pucharowej przechodzi 2 zawodników. Czas walki jedna minuta

II etap: Pucharowy

Zawodnicy wychodzący z grup będą wpisywani do drabinki turniejowej, kto wygra, przechodzi wyżej.
Czas jednej walki – dwie minuty, dogrywki – 30 sekund.

ZASADY

Do walk dopuszczone są osoby płci obojga, pełnoletnie. W przypadku niepełnoletności wymagana jest pisemna zgoda opiekuna prawnego. Bezwzględną granicą jest ukończone 16 lat.

Wymagane jest uzbrojenie ochronne zgodne z historią z lat 1350 - 1420. Spójność historyczną sprawdzi komisja – decyzję nieodwołalną podejmuje sędzia główny. Współczesne elementy ubioru nie mogą być widoczne (np. suspensory, majtki z licry).

Wymogi odnośnie uzbrojenia podano wcześniej

Tarcza: Musi być na bazie drewna, skóry, tkaniny. Stalowe lub laminatowe (np. z włókna szklanego) tarcze nie są dopuszczone. Metalowe okucia krawędzi tarczy nie są dopuszczone.


SPRAWDZANIE ZAWODNIKÓW

Zawodnicy zostaną przejrzani ogólnie przed turniejem. W trakcie jego trwania każdy uczestnik ma prawo zakwestionować opancerzenie przeciwnika. Na jego prośbę sędziowie ponownie sprawdzą opancerzeniu, jeśli znajdą jakiekolwiek odstępstwa od regulaminu zawodnik jest usuwany całkowicie z turnieju, a jego przeciwnik wygrywa walkowerem.
Po skończeniu turnieju żadne reklamacje nie będą uwzględniane.


ZASADY ROZSTRZYGANIA POJEDYNKÓW

Zawodnicy będą wyczytywani z wyprzedzeniem jednej walki, czyli: „Walczą panowie A i B, przygotowują się panowie C i D”. Zawodnik ma być gotów do walki w ciągu minuty od wezwania. Jeśli po tym czasie nie stawi się na plac w pełnym rynsztunku, uznany zostaje za pokonanego.

Walka nie jest przerywana po trafieniu, a jedynie z powodów technicznych, lub na życzenie zawodnika.
Zawodnik sygnalizuje chęć przerwania walki poprzez okrzyk „stop!” i uniesienie ręki do góry. Sygnał ten nie oznacza poddania walki a jedynie przerwę techniczną. Walkę poddaje się klękając. Sędziowie muszą zapytać zawodnika, czy faktycznie poddaje walkę.

Zwycięża ten zawodnik, który zdobędzie więcej punktów. Liczą się tzw. osadzone ciosy zadane w pole trafienia. Osadzonym nazywamy trafienie zadane z zauważalną siłą, krawędzią tnącą broni. Ciosy płazem, ześlizgnięcia broni po pancerzu i bardzo lekkie ciosy nie są liczone. Cios, który przebije się przez zastawę i nadal zachowa impet, jest liczony jako trafienie. Dopuszczane są kopnięcia i ciosy rantrm tarczy, ale nie są one punktowane.

Pole trafienia: głowa, korpus poza okolica krocza, nogi poza stopami, całe ręce z wyłączeniem nadgarstków i dłoni.

Utrata broni jest równoznaczna jednemu trafieniu. Trzykrotna utrata broni oznacza przegranie walki.

Jeśli zawodnik zostanie przyparty do barierek, sędziowie mogą przerwać walkę. Zostanie ona wznowiona w środku pola. Chodzi o bezpieczeństwo publiczności.
Jeśli zawodnik zostanie przewrócony traci punkt. W tym wypadku przeciwnik zobowiązany jest do odstąpienia i czekania, aż przewrócony powstanie.

Faule:
- sztychy, ciosy jelcem.
- podbijanie zasłony hełmu przeciwnika.
- ciosy poza pole trafienia, czyli w stopy, dłonie lub krocze.
- wykręcanie kończyn, ściąganie hełmu.

Kary:
Upomnienie – słowne, to upomnienie zawodnika nie pociąga dalszych konsekwencji.
Ostrzeżenie - zawodnik traci jeden punkt.
Dyskwalifikacja – zawodnik jest usuwany z walki i turnieju. Jego przeciwnik zostaje uznany za zwycięzcę i przechodzi dalej.

Każdy faul może oznaczać dyskwalifikację, jeżeli sędziowie uznają, że był zadany celowo.
Zdyskwalifikowany zawodnik jest usuwany z turnieju.
Jeśli któryś z sędziów ma wątpliwości co do celowości faulu, walka jest przerywana i następuje narada sędziów. Ich wspólna decyzja jest niepodważalna i ostateczna.

Kontuzje, rany, uszkodzenia sprzętu:
Jeśli dojdzie do kontuzji, uszkodzenia ciała lub sprzętu walka jest przerywana.
Jeśli zawodnik w wyniku kontuzji nie jest zdolny do kontynuowania walki, uznawany jest za pokonanego.
W przypadku otwartej rany zawodnik odsyłany jest do punktu medycznego. Medyk razem z sędziami decyduje o zdolności lub niezdolności do kontynuowania walki.
Uszkodzenie sprzętu ochronnego, broni lub tarczy powoduje przerwanie walki. Zawodnik ma minutę na poprawienie lub wymianę uszkodzonego elementu. W wyniku powtarzającej się usterki tego samego elementu zawodnik zostaje wyeliminowany z powodu wadliwego opancerzenia.

W przypadku jakichkolwiek kwestii spornych ostateczne zdanie mają sędziowie.


SĘDZIOWIE

Jest pięciu sędziów: jeden główny (prowadzący turniej), czterech od naliczania punktów (po dwóch na zawodnika) oraz sędzia techniczny (zapisujący wyniki i pilnujący upływu czasu).
Każdy z nich (poza technicznym) ma prawo przerwać walkę, jeśli widzi ku temu przyczynę. Walkę rozpoczyna i wznawia po przerwie sędzia główny.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian regulaminu turnieju. O zmianach powiadomieni zostaną zawodnicy.
Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za kontuzje zawodników.

NAGRODY

Nagrody w turnieju 1v1:
I sze miejsce - 500 zł
II gie miejsce - 300 zł
III cie miejsce - 200 zł

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group