Forum www.goncza.fora.pl Strona Główna

www.goncza.fora.pl
Forum Chorągwi Gończej
 

Wymogi Grunwald 2011r
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.goncza.fora.pl Strona Główna -> Wymagania sprzętowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
staszek kula
Administrator



Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 374
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: PSK, Gończa, Fabryka Świń,signifer

PostWysłany: Wto 21:43, 21 Wrz 2010    Temat postu: Wymogi Grunwald 2011r

Proszę się zapoznać i zastosować


Nadsyłanie zgłoszeń od dziś do dnia 08.05.2011 do północy. Po tym terminie nie przyjmuję żadnych zgłoszeń. Do tego terminu maja także być dostarczone wszystkie ewentualne poprawki, co do których będę wypowiadać się po otrzymaniu zgłoszenia zgodnie z poniższymi wymogami.

Nowe grupy lub grupy, co do których były zgłaszane zastrzeżenia w ubiegłym roku proszę przesyłać zgłoszenia jak najszybciej.

Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Przed zgłoszeniem do formacji bojowej (łucznicy, artyleria, lekka piechota, chłopi itp.) konieczne jest uzyskanie akceptacji w obozie chorągwi ciężkiej (czyli mieć miejsce do obozowania).

W zgłoszeniu proszę zawrzeć dane – imię, nazwisko, wiek, numer pesel, funkcję obozową, grupa. Proszę dołączyć zdjęcia wszystkich strojów, które będą noszone w trakcie imprezy oraz ikonografię, która je potwierdza. W razie niejasności będę prosił o dosyłanie szczegółowych zdjęć i wyjaśnień. W ostateczności zastrzegam sobie prawo do nie zaakceptowania konkretnej sztuki ubioru i/lub uzbrojenia bez podania przyczyny.

WYMAGANIA CHORĄGWI „GOŃCZEJ” NA 2011r 

Wymagana spójność historyczna stroju oraz datowanie zgodne z wymogami organizatorów na okres 1380-1420r. Wymagana spójność historyczna odnośnie odtwarzanej klasy społecznej.

Minimalne wymagania stroju męskiego na rok 2011: 
- koszula bez troczków
- gacie w zależności od używanych nogawic
- dublet (sznurowanie "na drabinkę" lub zapinany na guziki)
- nogawice rozdzielne ze stopą bądź łączone z saczkiem, najlepiej ze stopą lub w przypadku strzemiączka odpowiednie historyczne skarpety szyte lub nailbindingowe.
- nakrycie głowy (dzidziuś plus ewentualnie czapka filcowa, kaptur, kapelusz słomiany)
- buty ze skórzaną podeszwą

Zalecane posiadanie większej ilości kompletów odzieży oraz osobnych strojów (gacie + koszula) do budowy obozu. Zalecane posiadanie stroju wierzchniego oraz odświętnego, a w przypadku panów rycerzy obowiązkowe (houpelanda, cotehardie, robe z odpowiednim nakryciem głowy) – do użytku w odpowiednich momentach (wici, uczta).

Minimalne wymagania stroju kobiecego na rok 2011: 
- giezło z dekoltem dopasowanym do sukni
- gacie
- nogawiczki
- suknia obozowa z rękawem(dowolnie długość rękawa, przy krótkim ewentualnie dopinane rękawki)
- nakrycie głowy (minimum chustka ewentualnie gremlinka, kapelusz słomiany i kaptur noszone do chustki)
- buty ze skórzaną podeszwą

Zalecane posiadanie większej ilości kompletów stroju. Zalecane stroje wierzchnie i odświętne, a w przypadku dam obowiązkowe (houpelandy, cotehardie, suknie typu robe, surcot z odpowiednim nakryciem głowy – a imię jego czterdzieści i cztery) – do użytku w odpowiednich momentach (wici, uczta).

Uczestnictwo w wiciach tylko i wyłącznie w strojach odświętnych, lub dla pocztów sztandarowych grup w częściowym lub pełnym uzbrojeniu bojowym.

Akcesoria - paski, torebki, sakwy, szpile, biżuteria - zgodna z okresem historycznym

Materiały - len, barchan (bawełnolen), wełna, jedwab, konopie, skóra, futro

Typy tkanin – aksamit jedwabny(tylko w houpelandzie, surcot), atłas, satyna, płótno, sukno, tkaniny o splotach skośnych (jodełka itp.)

Zalecane ręczne szycie, ale szycie maszynowe z ręcznym wykończeniem także jest akceptowane. Konieczne wykończenie ręczne ubioru - dziurki na guziki, do wiązań, obrębienia rękawów, dekoltów itd.

Nie wchodzą pod żadnym warunkiem:
- dublety sznurowane na krótkie sznurki, bufiaste rękawy przy dubletach (tzw farsetto)
- dublety lniane
- sznurowane rękawy przy dubletach i sukniach
- rękawy dosznurowywane do korpusów
- kamizelki
- buty na gumowej podeszwie i inne współczesne obuwie
- suknie odcinane w pasie, wiązane z tyłu
- rzeczy wykonane z ewidentnie sztucznych materiałów
- nogawico – spodnie samonośne (XVI-wieczne)
- kolorowe koszule, giezła i dzidziusie
- koszule sznurowane pod szyją, ściągane rękawy przy nadgarstku
- giezła ściągane pod szyją
- długie tuniki bojowe (czyli zasłaniające kolano i dłuższe)
- wycinanka w tzw „blanki” na odzieży

Odnośnie sprzętu bojowego: 

1.Hełm pełny z zasłoną typu psi pysk ew tzw małpa lub ewentualnie inne potwierdzone ikonograficznie rodzaje zasłon po konsultacji ze mną. Obowiązkowo do hełmu kołnierz pikowany i kolczy. Kołnierz kolczy wykończony w trójkaty nie jest akceptowany. Pikowanie wszyte w hełm – nie wchodzą hełmy tzw nabijane.
2.Naramienniki płytowe o właściwym kształcie historycznym na okres podany wyżej 
3.Pełne ręce płytowe lub płatowe o odpowiednim kształcie potwierdzonym historycznie z poprawnymi liśćmi 
4.Rękawice typu klepsydry (Pod tarczą również).Inne o historycznie potwierdzonym istnieniu w tym okresie . Najlepiej po konsultacji ze mna . Nie wchodzą rękawice spawalnicze. 
5.Pełne nogi płytowe z pełną osłoną łydki i najlepiej kostki. Dopuszczalne zbrojniki.
6.Przeszywka i minimum kolczuga, jeśli płaty to z kolczugą ewentualnie dobrze osłonięte pachy w przeszywce. Dopuszczany także kirys wg odpowiedniego wzoru historycznego z ikonografią. Konieczna osłona pachwin i krocza. Kategorycznie zaszyte pachy w przeszywce.
7.Broń - miecze półtoraręczny do wyboru z tarczą, miecz jednoręczny, tasak, toporek. Nieostrzone o tępym niezaostrzonym sztychu. 
8.Obowiązuje szata wierzchnia na zbroję zgodna z epoką. 
9.Zastrzegam sobie prawo niewpuszczenia jakiegoś egzemplarza uzbrojenia i broni ze względu na bezpieczeństwo uczestników inscenizacji (tzn. dające słabą ochronę elementy opancerzenia, niewłaściwie wyglądająca i niebezpieczna broń). Przypominam, że wszystkie elementy uzbrojenia powinny mieć swoje odzwierciedlenie w ikonografii. Należy podać ją w zgłoszeniu. Do zgłoszenia wymagane zdjęcia  w pełnym sprzęcie. Mogę prosić o dosłanie szczegółowych zdjęć niektórych elementów. Elementy uzbrojenia powinny być czyste, bez śladów rdzy i w miarę możliwości bez wgniotów. Broń wyczyszczona, bez zadziorów. Kategorycznie nie wpuszczamy kolczug i elementów kolczug ocynkowanych. 

Łucznik i piechota lekka jak również artyleria - wymogi odnośnie sprzętu podają i dopuszczają do uczestnictwa w inscenizacji dowódcy odpowiednich formacji, po uzyskaniu miejsca obozowania. Dane dowódców i adresy mailowe podane są na stronie oficjalnej Grunwaldu. [link widoczny dla zalogowanych] – prawdopodobnie nie ulegną zmianie, ale będę informować w razie jakichś zmian. Poza tym formacja różowych prosiaczków ma oddzielne wymogi i trzeba je spełnić poza wszystkim.

Oczywiście datowanie dotyczy też namiotów - muszą być zachowane w konwencji całego obozu. Dopuszczalne namioty bawełniane, maszynowo szyte. W sprawach życia obozowego wymagane posiadanie naczyń historycznych (glinianych, drewnianych, cynowych itp.). Nakaz posiadania sienników w celu ograniczenia zużycia słomy i siana (a nie wyściełanie całego namiotu). Zakaz używania kostek siana i słomy do siedzenia przy ogniskach – zbicie ławeczki nie jest trudne, poza tym jest to bezpieczniejsze ze względu p/poż. Pozwoli to także na ograniczenie kosztów obozowiska, tym bardziej, że drewno magazynujemy u okolicznego zaprzyjaźnionego rolnika i ławeczki będą służyć przez lata.

Ewentualne odstępstwa od powyższego proszę konsultować ze mną. 

Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do jak najszybszej realizacji zgłoszeń (np już). Jeśli ktoś zauważy jakieś nieścisłości w wymogach proszę o pilny kontakt na priva lub maila [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez staszek kula dnia Sob 21:28, 25 Wrz 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
staszek kula
Administrator



Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 374
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: PSK, Gończa, Fabryka Świń,signifer

PostWysłany: Sob 15:39, 25 Wrz 2010    Temat postu:

W związku z zapotrzebowaniem
niektórych naszych członków z chorągwi wychodze na przeciw. Do końca roku pojawi się zestaw wymogów na rok 2012 .Zawiadamiam też o tym że powstaje poradnik strojowy na potrzeby chorągwi. W oparciu o ikonografie , zrodła pisane i znaleziska. Zostanie podany do wiadomości i każdy będzie mógł się zapoznać.
Jeżeli są jakieś wątpliwości lub pytania do wymogów na 2011 to proszę się zgłaszać nie jestem jasnowidzem i nie będę zgadywał co się komu nie podoba.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
staszek kula
Administrator



Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 374
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: PSK, Gończa, Fabryka Świń,signifer

PostWysłany: Sob 15:42, 25 Wrz 2010    Temat postu:

Oczywiście te wymogi mogą ulec zmianie jeśli na spotkaniach dowódców zostaną postanowione nowe zmiany.Nie ujęte w regulaminach które się pojawia na naszym forum jeszcze w tym roku .

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Wto 18:42, 28 Wrz 2010    Temat postu:

Cześć!

Czy aksamit bawełniany, jako substytut aksamitnego, na obicie kirysu krytego wejdzie czy nie? Szkoda trochę jedwabnego na pocięcie dawać...
Powrót do góry
Batiuszka
Ochrzanmistrz



Dołączył: 31 Sty 2008
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pruszcz Gd / PKL

PostWysłany: Wto 21:28, 28 Wrz 2010    Temat postu:

Ja mam pytanie odnośnie tych blanek. Chodzi o blanki wycinane? Bo chociażby w Godzinkach są kaptury z blankami, ale to chyba są blanki "nacinane". Czy takie mogą być?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nidhogg
Operator młotka



Dołączył: 28 Mar 2008
Posty: 100
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków | PSK

PostWysłany: Wto 23:51, 28 Wrz 2010    Temat postu:

Takie blanki: |_| |_| |_| są złe, a takie: |_||_||_| chyba mogą być :D

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Grzyp
Ochrzanmistrz



Dołączył: 02 Kwi 2008
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: RPK/PSK/Kraków

PostWysłany: Śro 0:35, 29 Wrz 2010    Temat postu:

Chodzi o blanki typu kwadrat - przerwa szerokości kwadratu - kwadrat - przerwa szerokości kwadratu itd.

Blanki powstałe przez nacięcie materiału są OK. Jak to Nidhogg nam przedstawił graficznie Razz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Boguś




Dołączył: 21 Mar 2010
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: PKL

PostWysłany: Śro 7:53, 29 Wrz 2010    Temat postu:

Nie żebym był specem...ale jak nie ma przerw to to chyba nie są "blanki" Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nidhogg
Operator młotka



Dołączył: 28 Mar 2008
Posty: 100
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków | PSK

PostWysłany: Śro 9:38, 29 Wrz 2010    Temat postu:

No nie są, ale czasem ktoś pokazuje takie bez przerw na ilustracji jako ikonografię na takie z przerwami. Czyli ludzie nie widzą różnicy.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
staszek kula
Administrator



Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 374
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: PSK, Gończa, Fabryka Świń,signifer

PostWysłany: Śro 18:49, 29 Wrz 2010    Temat postu:

Odpowiedz co do blanek już chłopaki udzielili widzę .Jest to właściwa i obowiązująca teraz interpretacja tzw"blanek"
Amorku. Co do kirysu krytego . Właściwie to powinien być aksamit jedwabny , ale poprawny historycznie jest tez len i delikatna skórka
co sposobu jej wyprawienia nie za bardzo potrafię opisać . Wiec proponuje wykonać z lnu jak masz mniej kaski . Lub z aksamitu jedwabnego jeśli to możliwe . :)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
staszek kula
Administrator



Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 374
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: PSK, Gończa, Fabryka Świń,signifer

PostWysłany: Śro 23:43, 29 Wrz 2010    Temat postu:

Zasadniczo Piotrze nie zalecam a nawet odradzam uzywania aksamitu bawełnianego w wymogach nie jest zawarty jako nie historyczny na ten okres. Nie przechodzi.. Idziemy jak nazwa bractwa twojego wskazuje w rekonstrukcje Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Villentr
Starszy szpadlowy



Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Czw 8:39, 30 Wrz 2010    Temat postu:

Co do wyprawienia skóry moge podać przepis, nieco prymitywny ale powszechnie stosowany przez wcześniaków a sam przetestowałem i dzłaia Smile

Po pierwsze skóra musi być świeża jeśli nie ociekająca krwią to taka żeby wewnętrzna część była jeszcze mokra/wilgotna, NIE SOLIMY !!!! Częsty bład robiony prze ludzi to nasolenie - "bo sie nie psuje" - owszem w sensie nie gnije, bo w sensie garby sie osłabia czyli psuje.
Następnie usuwamy pozostałości naczyń krwionośnych i mięśni (można czymś ostrym) po czym przystępujemy do usunięcia błon (nie wiem czy jest jedna która sie rozwarstwia czy ich jest kilka) ito niestety robimy palcami, tzn skórę z dużego stwora możemy się wspomóc jakimś skrobakiem (lepiej kościanym niż metalowym) ale delikatniejsze jak np zając tylko i wyłącznie palcami (paznokciami) gdyż błony są kilkanaście razy twardsze niż skóra i może dojść do sytuacji ze skórę potniecie a błona zostanie. Tak oczyszczona skóra powinna mieć gładką powierzchnię i jest gotowa do właściwej garby. Rozkładamy ją na płasko w zacienionym, suchym miejscu.
Do garby używamy szyszek olszynowych (ale można też kory, np z dębu). Siekamy toto drobniutko, następnie zalewamy wrzątkiem i rozcieramy na gęstą papkę. następnie nakładamy ją na skórę w miarę jednolitą warstwę około 1,5-3 cm (w zależności od grubości skóry) i zostawiamy do wyschnięcia. Wyschniecie nastąpi w momencie kiedy powierzchnia papki będzie sucha i spękana (a nie tylko sucha). Dla pewności przeczekać można ze 2-3 dni. suchą garbę kruszymy i usuwamy ze skóry i gotowe.
W ten sposób wyprawiona skóra jest bardzo elastyczna i miękka ale też dosyć wytrzymała. Oczywiście jeśli zależy wam tylko an skórze a nie na futrze, włosie golimy (spokojnie nie odrośnie wiec depilować nie trzeba).
I chyba tyle. Smile

acha skutek uboczny - skóra będzie ciemno brązowa lub czarna i wasze palce o ile za długo będziecie mieszać grabę tez będą brązowe i czarne .... ale za to jakie miękkie i delikatne Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Czw 15:01, 30 Wrz 2010    Temat postu:

A i owszem, rekonstrukcje, ale z głową. Jakiś poziom postępu trzeba zachować. Póki mnie nie stać na jedwabny to stosuję bawełniany. Wink

Skóra na kirysach krytych jest, przynajmniej w średniowieczu, rzadko wystepujaca. Znam jeden przykład kirysu krytego, z Paryża, który prawdopodobnie jest kryty skórą - całą reszwta zachowanych ma ślady lnu lub aksamitu lub tego i tego. To tak apropos polpularności skóry na dzisiejszych krytych.
Powrót do góry
Grzyp
Ochrzanmistrz



Dołączył: 02 Kwi 2008
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: RPK/PSK/Kraków

PostWysłany: Czw 15:47, 30 Wrz 2010    Temat postu:

Nie rozumiem czemu stosować coś, co jest "be" (aksamit bawełniany), jeśli taniej można zastosować bardzo poprawny len.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Iza
Operator młotka



Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 168
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gończa/PSK

PostWysłany: Czw 16:10, 30 Wrz 2010    Temat postu:

Amor, jeśli nie stać cię na aksamit jedwabny to lepiej stosuj materiały tańsze typu len, wełna skóry itd niż niehistoryczny aksamit bawełniany. Raz wyjdzie taniej a dwa będzie bardzie j poprawnie. Czyli same plusy.

Tak na marginesie, to metr aksamitu jedwabnego niebarwionego kosztuje 23 funty za metr czyli 105 zł (po kursie z dnia dzisiejszego). Na kirys potrzebujesz ok 1-1,5 metra...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.goncza.fora.pl Strona Główna -> Wymagania sprzętowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 1 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel & Download

Regulamin